Apple Haritalar, meşguliyet durumunu gösterecek

Apple Haritalar, meşguliyet durumunu gösterecek

Yukarıda belirttiğimiz gibi Apple gizliliği koruyan özelliğin ilgi alanı açık ve meşgulse, “kullanıcılara haber vermek” için anonim konum verilerini kullanacağını belirtiyor. Konuyla alakalı yapılan açıklamaya göre “bir işletme noktasının yakınında bir uygulama açtığınızda ilgili veriler toplanacak.” Ayrıca bu özelliğin Apple Haritalar verilerine mi yoksa üçüncü taraf uygulamalara mı dayandırılacağı henüz belli olmadığını aktaralım.

Apple konuyu şöyle açıklıyor;

“Yönlendirme ve Trafik: Siz geçiş halindeyken (örneğin, yürürken veya araba kullanırken), iPhone’unuz düzenli aralıklarla GPS verilerini, seyahat hızı ve barometrik basınç bilgilerini anonim ve şifrelenmiş bir biçimde Apple’a gönderecek. Daha sonra bu bilgiler kitle kaynaklı karayolu trafiği ve atmosferik düzeltme veritabanları ile eşleşecek. Ek olarak, bir ilgi çekici noktanın yakınında (örneğin bir işletme veya park) bir uygulama açtığınızda, iPhone’unuz konum verilerini anonim ve şifreli bir biçimde Apple’a gönderecek ve Apple bu verileri bir araya getirerek kullanıcıların önemli noktasının açık olup olmadığını bilmesini sağlayacak.”

Apple’ın gerçek zamanlı kitle verileri özelliğini Apple Haritalar’a ne zaman sunmayı planladığı belli değil. Ancak iOS 14.5‘in mevcut beta sürümünde özellik şimdilik mevcut değil. Özelliğin gelecekteki bir beta sürümüne eklenmiş olabileceğini veya Apple’ın bunu daha sonraki bir sürüm için saklıyor olabileceği düşünülüyor.

Kaynak: yazdirma.com

Teknoloji