Bilişim Hukuku Nedi

Bilişim Hukuku Nedi

Bilişim Hukuku

Bilişim hukuku, bilginin paylaşımını konu alan hukuk dalıdır. İfade özgürlüğü, özel hayat gizliliği, internet hukukunu da kapsayan bilişim hukuku teknolojinin var olduğu her alanda faaliyet gösterebilir niteliktedir.

Çağdaşlaşan ve teknoloji çağı olan çağımız, internet platformlarına ev sahipliği yaptığı gibi bu platformlar üzerinden suç işleme oranının da yükselmesini sağlamış durumda diyebiliriz. Bilişim hukuku sayesinde internet ortamında yer alan yasal çerçeve belirlenmiş, özel hayat gizliliği, ifade özgürlüğü nitelikli bir duruma gelmesi sağlanması amaçlanmıştır. İnternet ortamında bilişim hukukuna aykırı paylaşılan bir gönderi veya bir belge üzerinden hukuka aykırı fiil gerçekleştirildiğinde tespiti sağlanarak yaptırım uygulanabilmektedir. Sadece fikir ve özel hayat gizliliğinin yanı sıra marka kimliği, marka ihmalleri de tespit edilerek bu ihmallerin engellenmesi sağlanır.

Bilişim Hukuku Alanları

Bilişim hukuku genel itibari ile özel hayat gizliliği, fikri ve düşünce özgürlüğü, marka kimliği ve ihmallerini gözetirken, teknolojinin kötüye kullanımını ve bilişim sistemi üzerinde kullanılan verilerin kopyalanmasını, iptal ve yok edilmesini, yaş sınırını gözeterek müstehcenlik dahil olmak üzere tüm sınır ve sanal platformlar üzerinde yer alan düzenlemeleri gerçekleştirmektedir.

Bilişim Hukuku ve Ticaret

Bilişim hukuku yalnızca paylaşılan konu ve gönderileri baz almaksızın e- ticaret üzerinde yer alan haksız rekabet ve hakaret, kişilik haklarının yok sanılması, ihmallerine karşında davaların yönetilmesinde başlıca yer almaktadır.

Aynı zamanda bilişim hukuku, hukukun her dalı ile ilişkilidir. İnternet kullanımı, güvenlik, iletişim kurma, veri paylaşımı ve kişisel verilere erişme gibi kişi hak ve hürriyetini tehdit edebilecek her unsur ve durumda karşımıza çıkmaktadır. Bilişim suçları içerisinde yer alan yetkisiz erişim, bilgisayar sabotajları, internet dolandırıcılığı, internet yolu ile sahtecilik, izinsiz yazılım, taklit, yasadışı paylaşımlar, terör faaliyetleri, yasadışı çocuk pornografileri gibi bir çok yasal suç için yaptırıcı faaliyet uygulanmasını sağlayan bilişim hukuku kapsam olarak oldukça geniştir. Uluç Hukuk olarak gerekli hukuk danışmanlığını tarafımızdan temin edebilir, iletişim numaramız ve web sitemiz üzerinden danışmanlık sağlayabilirsiniz. Yürürlükte ve faaliyette var olan bilişim suçları ve hukuk danışmanlıkları için tarafımıza ulaşım sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için www.uluchukuk.com/avukatlik-hizmetlerimiz/bilisim-avukati/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji