Bireysel Isıtma Sistemi Ekonomik Mi?

Bireysel Isıtma Sistemi Ekonomik Mi?

Günümüzde ısıtma sistemleri gerek gayrimenkul alımlarında gerekse gayrimenkul kiralamalarında dikkate alınması gereken en önemli faktörler arasındadır. Kişinin yaşam kalitesini dolaylı, bütçesini ise direkt olarak etkileyen ısıtma sistemleri kendi içerisinde merkezi ve bireysel olarak ayrılmaktadır. Söz konusu ısıtma sistemleri olunca en sık yaşanan tartışmalardan ve karşılaştırmalardan biri olan merkezi mi yoksa bireysel mi ısıtma sistemlerinin daha ekonomik olduğu sorusu için naçizane değerlendirmeler yapmakla birlikte her konutun ihtiyacının farklı olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin küçük metrekareli konutlarda bireysel sistemler yeterli olmakla birlikte binanın içinde bulunduğu konum, koşullar ve metrekare büyüklüğüne göre bazen de bireysel ısıtma sistemleri ve yerden ısıtma sistemleri yeterli olmayabilmektedir.

Ancak 1+1 2+1 ve 3+1 evlerin günümüz gayrimenkul sektöründeki dağılımını düşünürsek bireysel ısıtma sistemleri birçok konut ve iş yeri için günümüz şartlarında yeterli olabilmektedir.

Bireysel ısıtma sistemleri daha mı ekonomiktir?

Bireysel ısıtma sistemleri merkezi ısıtma sistemlerine göre birçok ekonomik avantajı bünyesinde barındırır. Örneğin bu sistemlerde merkezi sistemlerdeki gibi kazan dairesine ihtiyaç yoktur. Kullanıcılar ısı ayarlarını kendileri yaparlar böylelikle dairenin çok sıcak olmasının önüne istedikleri zaman geçebilirler. Bireysel ısıtma sistemlerinde üretim ve dağıtım tek bir kaynaktan olacağı ve sadece mevzubahis daireye sağlanacağı için ısı kayıpları olmaz. Balans ayarlarında sıkıntılar yaşanmaz. Evde olmadığınız zamanlarda bireysel ısıtma sisteminiz kapalı olacağı için olası yakıt harcamasından kaçınırsınız. Dolayısıyla bu da faturanızın şişmesini engeller. Bununla birlikte bireysel ısınma sistemlerinde doğal faturanızdan tamamen siz sorumlusunuzdur bu sayede kullanımınızı kontrol ederek yine faturanızın kontrolünü sağlayabilirsiniz. Merkezi sistemlerde böyle bir seçeneğiniz bulunmadığı için bu noktada bireysel ısıtma sistemlerinin daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Merkezi ısıtma sistemlerinden farklı olarak bireysel ısıtma sisteminin tek büyük bir dezavantajı vardır o da ısıtma sisteminizin tüm bakım ve onarım işlerinin dolayısıyla tüm maliyetinin size ait olmasıdır. Karşılaşılan olası tüm arızalarda bizzat sizin ilgilenmeniz ve akabinde çıkan maliyetin tamamını daire sakini olarak sizin karşılamanız gerekmektedir. Merkezi sistemlerde bu tip durumlarda çıkan maliyet dairelere bölünür.

Genel Kültür