Çoban Köpeği Border Collie

Çoban Köpeği Border Collie

Border Collie köpek ırkı, İskoçya ve İngiltere arasındaki hayvancılıkla uğraşan çobanların koyun toplamak ve kontrol etmek amacıyla geliştirilmiştir. Hayvan topluluğunu kontrol ettikleri keskin bakışları veya güzel gözleri ile tanınmaktadırlar. Sınırsız enerjiye, dayanıklılığa ve çalışma güdüsüne sahip köpeklerdir. Bu özelliklerin hepsi onları bir numara bir çoban köpeği yapmaktadır. Border Collie cinsi köpekler, bugün hala dünyanın dört bir yanındaki çiftliklerde ve meralarda hayvanları korumak ve otlatmak amacıyla kullanılmaktadır.

Koruma İç Güdüsü En Yüksek Köpeklerden Border Collie

Border collie cinsi köpekler orta boy köpekler grubundan sayılmaktadır. Omuz yüksekliği 45 ile 60 cm arasında olabilmektedirler. 15 ile 25 kg arasında ağırlıkları vardır. Çok çevik ve hareketlidir. Sahibi ile beraber yaşayacağı ömür 12 ile 15 yıl arasındadır. Border Collie denilince çoğu kişinin aklına siyah-beyaz tüylü köpekler gelir ki bu da yanlış sayılmaz zira ırkta en çok görülen renkler bunlardır. Border Collie siyah ve beyaz renginin yanı sıra siyah ve gri, kızıl ve beyaz, düz siyah ya da üç renkli de olabilmektedir. Düz ve orta uzunlukta tüyleri vardır, çift tabakalı ve ipeksi yumuşaklıktadır ve orta derecede tüy döker. Kulakları genellikle yarı dik olan Border Collie köpeklerin gözleriyse çoğunlukla koyu renkli olmaktadır. Nadir de olsa açık renk göz de görülebilmektedir. Boynu yeleli ve  kuyruğu da tüylüdür. Bu dostumuzu, işçi köpek olarak nitelendirebilebiliriz. Apartman dairenizde yan gelip yatmasını bekleyemezsiniz çok hareketli olan Border Collie sahibinden sürekli iş vermesini bekleyecek ve enerjisini atmak için egzersiz yapmak isteyecektir. Zekâsı, çevikliği, itaati ve oyun oynamayı sevdiğinden eğitimi diğer köpeklere nazaran daha kolay geçmektedir. Leb demeden leblebiyi anlama ve bilme konusunda muazzam bir yeteneği vardır.

Border Collie; hareket halinde cisim veya canlı hayvan veya insanların peşinden koşmaktadır. Bakımı için güvenli bir şekilde çitle çevrilmiş bir bahçe şarttır.

Bir Border Collie Değeri

Border Collie türünün orijinalinden köpek sahiplenme düşünceniz varsa ortalama bir Border collie fiyatının 6.000 TL ile 12.000 TL arasında değiştiğini bilmelisiniz. En eski atasından başlayan soy ağacının bilinir olduğu durumlar da Border collie yavru fiyatları daha da fazla yükselebilmektedir.

Genel Kültür