Erdoğan, Ford Otosan’ın yatırım toplantısında konuştu

Erdoğan, Ford Otosan’ın yatırım toplantısında konuştu

Ford Otosan’ın yatırım toplantısında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de proje bazlı devlet kapsamına alarak gereken her türlü desteği verdik.,” dedi.

Erdoğan, Ford Otosan'ın yatırım toplantısında konuştu

Saray’da düzenlenen “Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı”nda 2 milyar avroluk yeni bir yatırımın ayrıntıları paylaşıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, toplantıda “Türkiye’yi küresel rekabette ileriye taşıma önemli bir adım daha atmış olacağız. Ford Otosan 2 milyar yatırım planını açıklamıştı. Biz de proje bazlı devlet kapsamına alarak gereken her türlü desteği verdik. Bugünkü imza töreni devletimizin yatırımlarla ilgili destek tavrına en güzel örnek” dedi. Erdoğan, Ford Otosan’ın yatırımı ile doğrudan 3 bin, dolaylı 15 bin istihdam sağlanacağını söyledi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç da “2 milyar avroluk Türk otomotiv sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımını gerçekleştireceğiz. Yeni yatırımımızla Kocaeli fabrikamız, Türkiye’nin batarya dahil ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi haline gelecek” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI:

“Türkiye’yi küresel rekabette ileriye taşıma önemli bir adım daha atmış olacağız. Ford Otosan 2 milyar yatırım planını açıklamıştı. Biz de proje bazlı devlet kapsamına alarak gereken her türlü desteği verdik. Bugünkü imza töreni devletimizin yatırımlarla ilgili destek tavrına en güzel örnek. Ford Otosan 12 bin 500 insanımıza istihdam sağlıyor. Firma ülkemizin kalkınmasında çok kritik rol oynuyor. Ford Otosan AR-Ge ihracat üretim ve katma değer etkisi 10 yıla yayılacak büyük vizyon ortaya kalkmakta. Proje tamamlandığında 440 bin olan üretim kapasitesi 650 bine yükselecek. Projenin devreye alınmasıyla Ford dışında Volkswagen firması için de bir tonluk araç üretimi gerçekleştirilecek.

Proje tamamlandığında Ford Otosan’ın 440 bin olan üretim kapasitesi 650 bine çıkacak, Kocaeli’nde üretilip Avrupa’ya ihraç edilen araçlarla Türkiye’nin liderliği pekişecektir. Sadece dizel ve benzinli araçlar değil kullanımı giderek yaygınlaşan elektrikli araçlar ve batarya üretimi de yapılacak. Ford Motor Company ve Volkswagen AG’nin stratejik ortaklığı kapsamında Volkswagen AG’nin yeni nesil 1 tonluk ticari araç modelinin de Ford Otosan tarafından Kocaeli fabrikalarında üretilmesi öngörülmektedir. Tesiste elektrikli araç ve batarya da üretilecek. Ford Otosan’ın yatırımı ile doğrudan 3 bin dolaylı 15 bin istihdam sağlanacak.”

ALİ KOÇ’UN KONUŞMASI:

“2 milyar avroluk Türk otomotiv sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımını gerçekleştireceğiz. Yeni yatırımımızla Kocaeli fabrikamız, Türkiye’nin batarya dahil ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi haline gelecek. Tarihimizin en büyük otomotiv yatırımını yapıyor olmak topluluğumuzun ve ortağımız Ford Motor Company’nin ülkemize inancının en büyük ispatı. 10 yıl sürecek bu yatırımı ileriye dönük stratejik bir hamle olarak görüyoruz.”

Kaynak: ortakyorum.com

Ekonomi