Intel Tiger Lake-H işlemcilerin özellikleri bellli oldu Masaüstü işlemci pazarında üstünlüğü AMD’ye kaptıran Intel, mobil pazarda da aynı sorunu yaşamak istemiyor…

Intel Tiger Lake-H işlemcilerin özellikleri bellli oldu Masaüstü işlemci pazarında üstünlüğü AMD’ye kaptıran Intel, mobil pazarda da aynı sorunu yaşamak istemiyor…

18 Mart tarihindeki GDC (oyun geliştiricileri konferansı) etkinliği ile yeni işlemcilerini duyuracak olan Intel, piyasaya iddialı bir giriş yapmanın peşinde. Uzun zamandır 14 nm üretimde sıkışan Amerikalı üretici, 10 nm SuperFin teknolojisine geçiş yaptı. 9. ve 10. nesil işlemcilerde sıcaklık sorunu yaşayan Intel, bu soruna veda etmek istiyor.

Ocak ayında Tiger Lake H35 serisi işlemcilerini tanıtan Intel, bu işlemcilerin ince ve taşınabilir bilgisayarlarda kullanılmasını hedefliyor. Yukarıda özellikleri belirtilen Tiger Lake-H işlemciler ise daha çok oyun odaklı bilgisayarlarda kullanılacak.

H serisinde çekirdek artışına giden Intel, 6 çekirdek / 12 izlek tasarımlı i5-11400H işlemcisini kullanıcılarla buluşturacak. i7-10875H ile 8 çekirdek / 16 izlek yapısına geçen Intel, bu tutumu yeni i7 işlemcisinde de devam ettiriyor. i9-11980HK ile Ryzen 9 5980HX’e rakip olmayı planlayan Intel, hız aşırtma imkanına sahip. 45W+ TDP değerine sahip bu işlemci, tek çekirdekte maksimum 5.0 GHz’e ulaşıyor.

Tiger Lake-H işlemcilerin diğer özellikleri arasında Thunderbolt 4 ve PCIe 4.0 gibi güncel teknolojiler de yer alıyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye GDC sayfasından ulaşabilirsiniz.

Rocket Lake-S işlemciler

Intel’in GDC ile tanıtacağı tek işlemciler Tiger Lake serisi de değil. 11. nesil Rocket Lake-S masaüstü işlemcilerini de tanıtacak olan Intel, en tepede i9-11900K işlemcisine sahip. LGA 1200 soketinin son üyesi olan bu işlemciler, PCIe 4.0 teknolojisini destekliyor.

Alder Lake işlemciler

Esas çıkışı 12. nesil Alder Lake ile yapmayı planlayan Intel, tanıtımı Eylül ayında yapacak. Intel, bu işlemciler ile masaüstü pazarda ilk defa 10 nm SuperFin teknolojisine geçiş yapacak.