Kaygılarınızı Online Terapi İle Yönetin

Kaygılarınızı Online Terapi İle Yönetin

Günümüz pandemi döneminde popülerliği artan online terapi ile psikolojik destek gün geçtikça kullanımı artmış ün kazanmıştır. Psikolojik destek ve danışmanlık doğru koşullarda ve alanında uzman kişiler tarafından sağlandığı durumda en az yüz yüze terapi gibi etkili bir yöntemdir. Kısaca online terapi, yoğun çalışma temposun sebebiyle zaman ayıramayanların ve psikolog’a gitmeye çekinenlerin internet üzerinden başvurdukları sağlıklı ve pratik bir psikolojik danışma yöntemidir.

Online Terapi Kimler İçin Uygundur?

Online terapi her danışana uygun olmayabilir. Alanında uzman psikolog, danışanıyla görüşme gerçekleştirdikten ve danışanın terapiye uygunluğuna onay verdikten sonra terapinin online olarak yapılmasına karar verilir. Yapılan değerlendirme sonucu online terapi için zaman ve günü planlanır.

Online Terapi İle Psikolojik Destek Nasıl Gerçekleştirilir?

Günümüzde artan teknolojik gelişmelerle birlikte birçok kolay yöntem ve araçlar ile online terapi ile psikolojik destek verilebilmektedir.

  • Telefon üzerinden sesli,
  • Video konferans programları ile sesli ve görüntülü terapi.

Online terapi esnasında iletişim araçlarındaki tüm görüntü, ses ve yazılar danışan hakları mahremiyeti doğrultusunda psikolog ve danışman arasında gizli kalmaktadır. Bu rahatlığın getirdiği hissiyatla bireyler kaygılarını sıkılmadan, çekinmeden anlatmakta ve böylece olumlu sonuçlara ulaşmak daha kolay olmaktadır. Online terapi yüz yüze terapiye göre daha rahat olmakta ve danışman da herhangi bir heyecan, korku vb duyguları yaşamadan terapist ile geçirilen zaman daha verimli hale gelmektedir.

Online Psikoterapi Kimler İçin Uygundur?

Online terapinin uygun olup olmadığı alanında uzman psikologlar tarafından değerlendirilmedir. Buradaki uygunluk kavramı birinin yaşı değil, bulunduğu fiziksel koşullar, ihtiyaçları, kişisel ve gelişimsel özellikleridir.

Online Psikoterapi Kimler İçin Uygun Değildir?

Online terapi sürecinde birçok psikolojik rahatsızlıklar desteklenebilir fakat bazı özel durumlar vardır. Şizofreni ve intihara mehil gibi kişinin yaşamını derinden etkileyen problemler online terapiye uygun olmayabilir.

Online Terapinin Faydaları Nelerdir?

Genel olarak terapi süreçlerinin online olarak uygulanmasının faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir :

  • Rahatlık ve zamandan tasarruf edilir.
  • Ulaşım sorunu yoktur.
  • Gizlilik ölçülerinizi siz belirlersiniz.

Bu faydalarından dolayı online terapi son dönemde çokça tercih edilmektedir. Böylece günlük işleriniz geri planda kalmadan sıkıntılarınıza çözüm bulmanız daha da kolaylaşacaktır. Uzun yıllardır uzman psikolog kadrosuyla hizmet vermeye başlayan Bakırköy psikolog merkezi COVID-19 tedbirleri kapsamında yüz yüze ve online terapiler vermeye devam etmektedir.

Çocuk Terapisi

Davranışında ve duygularında psikolojik güçlükler yaşayan çocuklara yardım edebilmek için uygulanan teknikler bütününe çocuk terapisi denir. Çocuk gelişimi konularına hakim olan çocuk terapistleri, çocuğa tanıyı koyan, tedavisi, davranış ve oyun yoluyla anlattıklarının gözlemlenmesi konusunda psikoterapi eğitimi alan uzman kişilerdir.

Moda ve Yaşam