Maltipoo

Maltipoo

Maltipoo, Maltese terrier ve Toy Poodle köpeklerinin arasında melez olarak üretilen köpek ırkıdır, ayrıca her iki türün de özelliklerine sahiptir.

Ancak kişilik olarak tipik fino köpeği ile çok daha uyumludur. Bu ırkın özellikleri arasında bu köpeklerin tüy dökmemeleri ve çeşitli renklerde olması gelmektedir. Her zaman insanlar ile iç içe olmayı seven bu hayvanlar, saldırganlık eğilimi göstermediklerinden ötürü, tam bir aile köpeği olarak yetiştirilmektedir. Bu köpek cinsi; nazik tavırları dolayısı ile çocuklu aileler için mükemmel evcil hayvan seçimleri arasındadır.

Oyuncak köpek kategorisine giren bu köpek ırkının özellikleri arasında boyunun küçük olması başta gelmektedir. Küçük köpek cinsi, ortalama 20 cm ile 35 cm arasında bir boya sahip olmaktadır. Bu ırkın ne kadar büyüyebileceği ile ilgili sorulara köpek severler, oldukça fazla cevaplar üretmektedir.

Boyutundan dolayı tam bir aile köpeği konumunda olan bu köpek ırkının büyümesi konusunda fazla endişelenmeye gerek yoktur. Ağırlıkları ise 2,27 kg ile 9,07 kg arasında değişen bir değer aralığındadır.

Malta ve fino köpeği karışımı bir ırk olan bu ırk; ortalama 12 ila 15 yıl gibi bir ömre sahiptir. Tüyleri kıvırcık, dalgalı ve kabarık biçimdedir.

Irkın boyutları, minyatür ya da oyuncak köpek sınıfına girmektedir. Aktif ve enerjik olan bu köpekleriboyutlarının küçük olması konusunda oldukça ilgi çekmektedir. Bu durum, çocuklu aileler için önem arz etmektedir.

Tamamen dost canlısı, çocukları seven kişiliğe sahip olan bu ırk, oldukça oyuncudur ve özellikle bazıları sırf gösteri amaçlı olarak yetiştirilmektedir. Akıllı ve eğitilmesi kolay olan bu ırkın boyutu da en fazla 20 cm ila 35 cm arasında değişmektedir.

Ağırlık olarak çok fazla ağır olmayan bu cins köpekler, 2,5 kg ile 9 kg arasında değişen ağırlıklardadırlar.

Maltipoo cinsi köpekve daha fazlası hakkında bilgi almak için https://www.patibul.com/34/maltipoo sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Genel Kültür