Türkiye Tenis Federasyonnu

Türkiye Tenis Federasyonnu

Türkiye Tenis Federasyonu ya da kısaltılmış hali ile TTF, tenis sporunun Türkiye’de yer alan en yüksek ve en yetkili mercisidir. Türkiye Tenis Federasyonu, ilk olarak 1923 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nda yer almış olan bir kurum idi. Daha sonralarda ise 1953 yılında bağımsız bir kuruluş haline gelen Türkiye tenis Federasyonu, neredeyse Türkiye Cumhuriyeti ile aynı yaştadır. Federasyon içerisinde tenis ile ilgili Türkiye’de yer alan 240 adet federe kulüp ve onun haricinde 60.000’in üzerinde bulunan lisanslı tenis oyuncusu yer almaktadır. Türkiye Tenis Federasyonu’nun kendi içerisinde bir yönetim kurulu bulunmuş olsa da başkanlık görevini Cengiz Durmuş sürdürmektedir. Cengiz Durmuş, 1965 yılında, Ağrı’da dünyaya gelmiş olan bir bireydir. 1990 yılında kariyer planlamalarına atılan Durmuş, Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü’nden mezun olmuştur. Türkiye Tenis Federasyonu başkanı olan Durmuş, sadece başkanlık yapmayıp tenis sporunu Türkiye ve tüm dünyada global bir hale getirmek istediğine de vurgu yapmıştır. Cengiz Durmuş, tenis sporuna yüksek sevgi ve ilgi gösteren, oldukça iyi bir tenis oyuncusudur.

Tenis Sporunda Kıyafet Kuralları Nelerdir?

Tenis sporunda belirli bir kıyafet kuralları vardır. Bu kurallar ise tenis sporunda giyilecek olan kıyafetlerin düzeni, önemi ve titizliği ile ilgilidir. Yönetmelik tarafından belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda bir tenis maçında giyilecek kıyafetler sınırlı ve belirlidir. Kadın tenis oyuncusu şort, şort etek, tenis elbisesi, çeşitli yaka tiplerine sahip olan tişörtler giymekte özgürdür. Buna bağlı kalarak erkek oyuncular da şort ve yine çeşitli yaka tiplerine sahip olan tişörtler giymekte özgürlerdir. Bunun haricinde tenis maçları açık havada oynandığından dolayı eşofman giyilmesi için maç öncesinde başhakemden izin alınması da mümkün olacaktır. Tenis maçına çıkmadan önce kıyafetler düzenli, temiz ve titiz değil ise aynı zamanda kıyafetlerde bir ihlal durum var ise oyuncu maça çıkarılmaz.

Tenis Sporunun İnsan Zekasına Katkısı Nedir?

Tenis sporu insana sadece fiziksel olarak anlam ve fayda katmak ile kalmayıp, insan zekasına karşı da oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır. Bir tenis oyuncusunu raketti yardımı ile tenis topuna yapacağı her müdahale ve her vuruş oyuncuyu düşündürmektedir. Buna bağlı kalınarak da tenis sporu insan zekasını düşündürmesi ile çalıştıran ve doğru tercihler yapmasını sağlayan bir spor dalıdır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor