Yeni gençlik iksiri: Yüz yogası

Yeni gençlik iksiri: Yüz yogası

Zamanı durduramıyor olabiliriz ancak genç kalmak için elimizden geleni yapıyoruz. Estetik operasyonlar, yeni yaşam şekilleri, yeni trendler, beslenme alışkanlıkları, doğal maskeler… Bu maddelere yeni bir yöntem daha eklendi. Üstelik bu maddenin bilimsel bir dayanağı da var. İşte genç kalmanın zahmetsiz yöntemi.

Evde uygulanabiliyor

ABD’de Northwestern Üniversitesi’nden Dermatolog Murad Alam, yüz yogasını “Evde uygulanabilir, toksik madde ve cerrahi müdahale gerektirmeyen bir masaj” olarak tanımlıyor.

2 yıl daha genç

Bir eğitmen, bir grup kadına yanak ve dudakların oynatıldığı bir dizi egzersiz yaptırdı. 20 hafta sonra yüzleri 50 yaşında görünen kadınların 2 yıl kadar daha genç görünüme sahip oldukları görüldü. Egzersizlerin yüzdeki kas sayısını arttırdığı, bunun da yüzü daha dolgun gösterdiği belirtiliyor. İşte yüz yogası hareketlerinden bazıları.

Gülümseyerek ve yanaklarını yüz boşluklarına sokarak – yani balık suratı yaparak – yanak ve dudakları toplayın. Beş kez tekrarlayın.

Burnu içe çekerek, çiğneme sesi çıkararak, ve daha sonra nefes alıp vererek “mm” sesini çıkarın. Dört nefes için tekrarlayın.

Burun yoluyla nefes alın, yumruk yapın ve yüzünüzü sıkın. Ağızdan nefes verin, dil çıkarın ve elleri açın. Üç kez tekrarlayın.

Kaşlarınızı kusursuz bir şekilde dik tutarken öpücük veriyor gibi dudaklarınızı bükün. Dört kez tekrarlayın.

Gülümseyip, parmak uçlarınızı dudak ve burun arasında sıkıştırarak, ardından direnmek için parmak uçlarıyla kaldırıp bastırarak kahkaha çizgilerini kaldırın. 20-30 kez tekrarlayın.

Yanaklara kendilerini şişirerek ve nefesiniz tükenene kadar yanaktan yanağa havayı aktararak tutun. Üç kez tekrarlayın.

Kaynak: yineblog.com

Moda ve Yaşam